Anna Stupnicka-Bando została Honorową Obywatelką Warszawy
„80. rocznica powstania warszawskiego jest czymś absolutnie szczególnym. [...] Mówimy o tych wartościach, które przyświecały powstańcom i które przekazują z pokolenia na pokolenie: solidarności i koleżeństwie. Dzisiaj na tej uroczystej sesji chciałbym powiedzieć o czymś, o czym jeszcze nie mówiłem – o miłości do naszego miasta”, powiedział Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. „Wszyscy nasi Honorowi Obywatele kochali i kochają Warszawę, tak jak powstańcy, którzy oddali całe swoje życie naszemu miastu, aby Warszawa wyglądała tak jak dzisiaj”, dodał prezydent stolicy.
W przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 31 lipca 2024 r., odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, podczas której przyznano tytuły Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. Tytuł ten stanowi wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Jak dotąd przyznano go 98 osobom.
W tym roku to zaszczytne wyróżnienie otrzymali powstańcy warszawscy: Barbara Gancarczyk, Stefan Meissner, Anna Stupnicka-Bando, Zbigniew Rylski, a także Andrzej Poczobut – polsko-białoruski dziennikarz i opozycjonista. Podczas uroczystej sesji przyznano rownież Nagrody m.st. Warszawy, którymi odznaczono 36 osób i organizacji.
W gronie powstańców warszawskich wyróżnionych tytułem Honorowych Obywateli Warszawy znalazła się Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Anna Stupnicka-Bando.
Urodziła się 23 lutego 1929 r. w Końskich, ale dorastała w Warszawie. Razem z matką Janiną Stupnicką mieszkała na Żoliborzu, przy ul. Mickiewicza 25. Podczas okupacji niemieckiej udzielała pomocy Żydom. Zimą 1941 r., wspólnie z matką, pomogła w ucieczce z getta warszawskiego na tzw. aryjską stronę Lilianie Alter, która następnie znalazła schronienie w mieszkaniu Stupnickich, aż do czasu zakończenia wojny.
Janina Stupnicka pomagała również dr. Mikołajowi Borensteinowi z Łodzi, dla którego załatwiła fałszywe dokumenty tożsamości oraz pracę w sąsiednim domu. Przez pewien czas w mieszkaniu przy Mickiewicza ukrywał się także Ryszard Grinberg.
Przeczytaj więcej: Historia pomocy udzielanej Żydom przez Annę Stupnicką-Bando
19 września 1983 r. Anna Stupnicka-Bando i jej matka Janina Stupnicka, zostały uhonorowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Od 8 sierpnia 2008 r. Anna Stupnicka-Bando pełni funkcję prezeski Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Przeczytaj więcej:
- Historia pomocy udzielanej Żydom przez Janinę Stupnicką i Anną Bando
- Wywiad biograficzny z Anną Bando z kolekcji historii mówionej Muzeum POLIN
- Informacje o Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
- Postawy Polaków wobec Żydów podczas Zagłady [opracowanie tematyczne] →
- Żydzi ukrywający się po „aryjskiej stronie” [zakładka tematyczna] →
- Żydzi pomagający innym Żydom po „aryjskiej stronie” [zakładka tematyczna] →
- Wywiady z kolekcji historii mówionej Muzeum POLIN [kanał w serwisie YouTube] →