80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego

Redakcja / Editorial staff / English translation: Andrew Rajcher, 9 listopada 2020
16 listopada 2020 r. przypada 80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego. W listopadzie 1940 r. Niemcy całkowicie odizolowali Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Z okazji tej rocznicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń online w dniach 15–19 listopada. W szczególności zachęcamy do zapoznania się z planami wydawniczymi Portalu Polscy Sprawiedliwi.

„Już blisko rok zajmujemy ten sam pokój – obszerny i bardzo przyzwoity, który został umeblowany i zaopatrzony w rozmaite niezbędne akcesoria [...]. Nie będę się siliła na odmalowanie Ci tego, co czuję. Wierzysz, że się jeszcze zobaczymy, więc już chyba wtedy bardzo dokładnie o tem pomówimy. Mnie doprawdy bardzo trudno w to uwierzyć, mimo że nadzieja spotkania się z Tobą jest jedynem radosnem wydarzeniem, jakiego jeszcze w życiu oczekuję”.

Autorka powyższego listu, Regina Justman, napisała te słowa niedługo po zamknięciu getta warszawskiego, w grudniu 1940 roku. Jest to jedno z wielu świadectw życia w getcie z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Więcej listów, wysyłanych z getta warszawskiego do krewnych przebywających w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, będzie można zobaczyć w najbliższych dniach z okazji 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego.

Program obchodów: wykład, konferencja naukowa i dyskusje

Przygotowany przez Muzeum POLIN program obchodów otworzy 15 listopada wykład online prof. Jacka Leociaka na temat życia w getcie, położonego na terenie dawnej Dzielnicy Północnej i obecnego Muranowa – miejscu, gdzie dziś znajduje się Muzeum POLIN.

16 listopada wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFIS PAN oraz Instytutem Polskim w Tel Awiwie zapraszamy na konferencję naukową online „».. wiadomość ta spadła jak grom«. 80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego”. Konferencja będzie transmitowana online na stronie internetowej Muzeum POLIN i stronach współorganizatorów oraz na kanale Muzeum POLIN na YouTube.W ramach programu obchodów rocznicy proponujemy także dwie dyskusje online. 

17 listopada zapraszamy na debatę „Plany dla Waliców. Pamięć miejsca we współczesnym mieście”, organizowaną we współpracy z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy i Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Czy kamienice przy ulicy Waliców w Warszawie, w latach okupacji niemieckiej znajdujące się na terenie getta, mogą zyskać drugie życie? Jak pogodzić wielowątkowe dziedzictwo tego miejsca z potrzebami współczesnej metropolii? Spotykamy się, by porozmawiać o planach władz Miasta dla Waliców.

Podczas drugiej dyskusji online zadamy pytania dotyczące Muranowa: czy żyjąc w miejscu, które jest naznaczone tragiczną historią, można być szczęśliwym? Czy i jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie? A może Muranów jest miejscem tragicznym, miejscem przeklętym, naznaczonym, martwym? Tematy te poruszymy 19 listopada podczas dyskusji „Czy można być szczęśliwym na Muranowie?”. Spotkanie z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza, poprowadzi Remigiusz Grzela.

Transmisje dyskusji odbędą się na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

Ponadto, w ramach obchodów, Portal Wirtualny Sztetl opublikuje artykuły tematyczne oraz archiwalne zdjęcia, zaś na stronie internetowej Muzeum udostępnione zostaną informacje o wybranych obiektach z kolekcji muzeum, m.in. listach pisanych z getta warszawskiego. 

Historie Ocalałych na Portalu Polscy Sprawiedliwi

Z okazji rocznicy opublikujemy na Portalu Polscy Sprawiedliwi wybrane historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego. 

Zachęcamy także do zapoznania się z nieznaną dotąd historią Joanny Flatau. Po raz pierwszy jej losy zostały ukazane w filmie Formularz (reż. Filip Flatau, Francja, 2020, 53 min.). Polska premiera tego dokumentu odbędzie się 18 listopada o godz. 20.00 podczas 18. edycji Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, którego głownym partnerem jest Muzeum POLIN. Dowiedz się więcej o pokazie i dyskusji z bohaterką i twórcami filmu [»].

Tytułowy „formularz” do dokument Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, który wypełniany jest przez syna Ocalałej z Zagłady w celu uhonorowania polskiej rodziny tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dopiero podczas wypełniania formularza Joanna Flatau zaczyna opowiada o swojej przeszłości. Wraz z synem Filipem postanawia wyruszyć do Polski, tropem wydarzeń sprzed prawie 80 lat.Bezpłatny program rocznicy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.