Rodzina Gutowskich

powiększ mapę

Historia rodziny Gutowskich

Janina Gutowska, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, wraz z matką i młodszą siostrą mieszkała w willi na warszawskim Żoliborzu. Pokdczas okupacji niemieckiej zaangażowana była w konspirację – działała w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej.

Na początku 1943 r. znajoma matki Janiny przyprowadziła żydowskie małżeństwo z kilkuletnim dzieckiem i poprosiła o ich tymczasową pomoc ludności żydowskiej. Gutowskie wspólnie zadecydowały, że pomogą w ukrywaniu się Żydów. Jak się później okazało, byli to państwo Teicherowie z Łodzi.Po tygodniu znajoma zjawiła się ponownie i zabrała ze sobą rodziców; po chłopca miała przyjść później. Niestety, nowa kryjówka Teicherów na Pradze została wkrótce odkryta. Znajoma wycofała się z pomocy Żydom, a chłopiec pozostał pod opieką Gutowskich. Zamieszkał na poddaszu ich willi.

Janina zdobyła dla chłopca „aryjskie papiery” na nazwisko Piotr Chrzanowski. Po kilku miesiącach willa Gutowskich stała się też azylem dla Ireny Palenker, żony żydowskiego oficera uwięzionego w obozie jenieckim – oflagu. Po II wojnie światowej Piotrek i Irena wyemigrowali do Izraela. Nie zapomnieli jednak o rodzinie Gutowskich, dzięki której przeżyli Zagładę.  

14 marca 1988 r. Janina Gutowska, jej matka Leonia i siostra Wanda, zostały uhonorowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Historie pomocy w okolicy

Więcej

Bibliografia

  • Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 361
  • Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu
  • Szugiero Marzena, Wywiad z Janiną Różecką, Warszawa 1.08.2007