Piotrowska Alicja

powiększ mapę

Historia pomocy - Piotrowska Alicja

Alicja Piotrowska ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego w styczniu 1939 roku. W okresie okupacji pracowała na oddziale chirurgii Szpitala im. Dzieciątka Jezus w Warszawie.

W kwietniu 1943 r., na kilka dni przed wybuchem powstania w getcie warszawskim, Miriam Sokołowska uciekła na „stronę aryjską”, gdzie jako Polka znalazła pracę i mieszkanie u rodziny rolników mieszkających pod Warszawą.

Po kilku miesiącach Miriam zachorowała na tężec. Gospodyni zawiozła ją w ciężkim stanie do Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus, gdzie Miriam przyznała się pielęgniarce, że jest Żydówką. Ta niezwłocznie poinformowała o tym dr Alicję Piotrowską, która zaopiekowała się chorą umieszczając ją w separatce. Troszczyła się o nią przez cały okres choroby, a gdy wyzdrowiała zaopatrzyła ją w fałszywe dokumenty, pieniądze i cyjankalia na wypadek aresztowania przez Niemców.

Po upadku powstania warszawskiego Miriam spotkała dr Piotrowską w Milanówku. Alicja Piotrowska zabrała ją do swojego domu i ukryła do czasu wyzwolenia. Po wojnie Miriam Sokołowska wyemigrowała do Izraela.

Historie pomocy w okolicy

Bibliografia

  • Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, WL/RP 31033
  • Dział Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej, Akta Izby Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej, teczka osobowa Alicji Piotrowskiej , 288