„O Muzeum Życia”
Film w reżyserii Kacpra Lisowskiego prezentuje proces budowy Muzeum, jego dotychczasową działalność i plany dotyczące jego przyszłego kształtu i funkcjonowania.
Zaprezentowane zostały tu także programy edukacyjne Muzeum i dwa główne projekty internetowe: „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci” oraz „Wirtualny Sztetl”.
W filmie „O Muzeum Życia” można posłuchać wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego – członka Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum – i Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum.
O Muzeum Historii Żydów Polskich opowiadają też prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, szefowa Zespołu ds. Projektowania Wystawy Głównej, dyrektor Muzeum Jerzy Halbersztadt oraz twórca projektu budynku Muzeum, fiński architekt prof. Rainer Mahlamäki.
Zobaczymy tu obecny kształt budynku Muzeum, dowiemy się o wystawach, spektaklach, festiwalach i warsztatach organizowanych przez tę instytucję, a także o sposobach, w jaki jej twórcy szukają nowego języka, pozwalającego zaangażować ludzi w dialog.
Dowiemy się, w jaki sposób Muzeum stara się opowiadać o historii i kulturze polskich Żydów oraz pokazywać, jak ta historia wpisuje się w historię Polski.
O Muzeum życia, 13 min
Reżyseria – Kacper Lisowski
Montaż – Piotr Szamburski
Produkcja – Karolina Sakowicz, MHŻP
Asystentka produkcji – Karolina Krakowska
Autorzy zdjęć – Michał Bukojemski, Kacper Lisowski, Tomasz Michalczewski, Jacek Mierosławski, Michał Pałka-Keff
Projekt graficzny – Marta Ignerska
Animacja – Rafał Kucharczuk
Foto – Marek Łoś, MHŻP
Nagrania lektorów – RPM Sound&Voices
Korekcja barwna – Paweł Syrzycki
Udźwiękowienie – Zofia Moruś
Tłumaczenie – Arthur Barys, Krystyna Kopczyńska, Liliana Niesielska, Zofia Wóycicka
Pomoc w realizacji zdjęć – Mateusz Braun, Bartosz Dymarek
W filmie użyto kompozycji Raphaela Rogińskiego w wykonaniu zespołu Cukunft i Marcina Wasilewskiego w wykonaniu Marcin Wasilewski Trio.





