Erin Einhorn na 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Maria Zawadzka, 16 listopada 2016
W piątek 2 lipca 2010 roku o godz. 12:00 odbyło się w ramach 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie (namiot Empiku, plac przy ul. Jakuba) spotkanie z Erin Einhorn, autorką książki „Ukryte stronice. Opowieści o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście” (Znak, 2010).

Erin Einhorn jest dziennikarką „New York Daily News”, współpracowała także z „Philadelphia Inquirer”, „Philadelphia Daily News” oraz „Fortune”. Einhorn – pełna lęku i uprzedzeń – przyjeżdża do Polski, by odnaleźć rodzinę Skowrońskich, która uratowała jej matkę w czasie Holokaustu. Chce poznać prawdę o ukrywaniu i dowiedzieć się więcej o historii własnej rodziny. Planuje doprowadzić do szczęśliwego finału: spotkania dwóch rodzin, które wspólnie uratowały w czasie wojny jej matkę. Kiedy jednak spotyka Wiesława Skowrońskiego, syna kobiety, która pomogła jej matce, stopniowo zaczyna rozumieć, że dowie się rzeczy dużo mniej oczywistych i jednoznacznych niż te, których się spodziewała. Usiłuje zmierzyć się z przeszłością i konfliktami, które narosły między rodzinami. Próbuje rozwikłać tajemnice, które ukrywano przed nią latami i odnaleźć drogę pomiędzy prawdą a pamięcią.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który odbył się po raz pierwszy w 1988 roku, jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 25 czerwca i zakończyła 4 lipca 2010 roku. Przez ponad tydzień uczestnicy festiwalu mogli słuchać muzyki klezmerskiej, chasydzkiej, klasycznej oraz żydowskiej muzyki folkowej. Odbywały się wystawy, przedstawienia, spotkania i projekcje filmów. Zorganizowane zostały też liczne warsztaty, między innymi warsztat hebrajskiej kaligrafii, tańca i śpiewu chasydzkiego, wycinanki żydowskiej i kuchni żydowskiej.

Dokładny program imprezy można znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.