VII edycja Festiwalu „Warszawa Singera” poświęcona Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Maria Zawadzka, 16 listopada 2016
Na stronie Fundacji Shalom opublikowany został wstępny program VII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się w tym roku między 28 sierpnia a 5 września. Tegoroczna edycja festiwalu dedykowana jest Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i to właśnie im poświęcony będzie pierwszy dzień festiwalu (sobota 28 sierpnia).

O godz. 13:00 odbędzie się spotkanie z członkami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: Jadwigą Gawrych, Alicją Schnepf i Józefem Walaszczykiem. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska. O godz. 15:00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego poświęconego polskim Sprawiedliwym. O 17:00 wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej, które odbędzie się w Klubie Mamele (pl. Grzybowski 12/16).

Na godz. 18:00 zaplanowane są uroczyste obchody dwudziestopięciolecia istnienia Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poprowadzi je Piotr Wiszniewski. W ramach obchodów przemówienia wygłoszą prezes Towarzystwa Anna Stupnicka-Bando, zaproszeni goście oraz Gołda Tencer, prezes Fundacji Shalom. Wręczone zostaną też odznaczenia dla osób działających na rzecz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przez cały dzień będzie można oglądać we foyer Teatru Żydowskiego przy pl. Grzybowskim wystawę poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

 Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata powstało w 1985 roku. Jego członkami są obywatele polscy z tytułem i medalem Sprawiedliwego. Celem Towarzystwa jest szerzenie wiedzy o okupacji, Zagładzie i działaniach Sprawiedliwych, a także walka z antysemityzmem i ksenofobią. Głównym sposobem oddziaływania Towarzystwa jest udział Sprawiedliwych w spotkaniach z młodzieżą i opowiadanie o latach okupacji i własnych czynach. Więcej o Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" organizuje Fundacja Shalom od 2004 roku. Pierwszy Festiwal miał miejsce w 100. rocznicę urodzin Isaaca Bashevisa Singera. Wydarzenie to ma za zadanie przywrócić na kilka dni pamięć o przedwojennej, żydowskiej Warszawie. Celem organizatorów jest odtworzenie przedwojennego klimatu ulicy Próżnej i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów. Co roku odbywają się koncerty, projekcje filmów, warsztaty tańca i piosenki, wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej, lekcje jidysz i hebrajskiego. Więcej o Festiwalu